Prawdopodobnie nie przebywa na świecie kobieta, jaka jest w pełni zadowolona z tegoż, jak wygląda jej figura. Znaczna grupa spośród nas uważa, iż powinna zgubić parę nadprogramowych kilogramów, ażeby w ów sposób poczuć się lepiej. W tym punkcie niejednokrotnie sięgamy po diety, które są promowane w prasie kobiecej, telewizji czy Internecie.
Jednym z najmodniejszych parametrów, na jakie przyciągamy uwagę, gdy sprawdzamy czy nasza waga znajduje się w normie jest BMI (ang. body mass index). Stanowi to stosunek wagi przedstawianej w kilogramach do kwadratu wzrostu podawanego w metrach. W Internecie potrafimy odkryć niejeden kalkulator BMI, który w parę sekund wykona za nas obliczenia a my sprawdzimy, w jakim przedziale się mieścimy.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nierzadko waga własnego ciała nie oddaje tego, w jaki sposób wyglądamy. Osoby aktywne fizyczne, regularnie ćwiczące bądź wykonujące czynność powiązaną z ciągłym ruchem, posiadają sporo mięśni, jakich waga jest wyższa niż waga tłuszczu. Co za tym idzie, pomimo że objętościowo będą „mniejsze”, waga może pokazywać coś innego a ze współczynnika BMI będzie wynikało, że posiadają nadwagę.
Występuje kilka różnych skutecznych metod na to, aby stwierdzić czy nasza waga jest w normie. Jedną spośród ciekawych jest pozbawienie mniej więcej 100 centymetrów z własnego wzrostu, wówczas osiągamy wynik, jaki powinien odpowiadać naszym kilogramom. Najlepiej natomiast byłoby skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dietetykiem, gdyż sami nagminnie zatracamy umiejętność obiektywnego popatrzenia na siebie.