Dawne przysłowie mówi: śniadanie spożywaj jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, a wieczorny posiłek oddaj głodnemu człowiekowi. Jest w tym bardzo dużo racji. To właśnie wieczorem metabolizm naszego organizmu przestaje pracować na wysokich obrotach i szykuje się do nocnego odpoczynku. Jak więc powinna być skomponowana lekka kolacja?
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że nie może być ona zbyt obfita. To właśnie na kolację warto przyjmować najmniejsze ilości kalorii. Nie warto wcale obżerać się, bo wieczorową porą nie potrzebujemy zbyt dużej dawki energii. Przed nocnym odpoczynkiem zaczynamy się uspokajać i nasz organizm działa dokładnie tak samo. To on chce przygotować się do pójścia do łóżka. Jeżeli zatem przed snem zjemy obfity posiłek, nasz organizm nie będzie potrafił się uspokoić. Rano obudzimy się wówczas zmęczeni i nie będziemy mieć siły do pracy, ani do nauki. Także należy pamięta, aby wieczorem nazbyt się nie przejadać. Nasza dietetyczna kolacja powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna. Dodatkowo, jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu masy mięśniowej, wieczorem koniecznie zjedzmy białko. To ono najszybciej rozkłada się w ludzkim organizmie. W codziennym naszym jadłospisie nie powinny za to pojawić się węglowodany. One przekładają się na cukier, a cukier na energię, której nocą nie potrzebujemy. Jedzenie węglowodanów wieczorową porą jest zatem zupełnie nieopłacalne.
Jeżeli będziemy trzymać się takich zasad, nasza dietetyczna kolacja na pewno będzie zdrowa i pełnowartościowa. Zaspokoi ona w lekkim stopniu nasz apetyt, lecz nie spowoduje obciążenia żołądka. Dzięki temu położymy się do łóżka nasyceni, lecz nie przejedzeni i spokojnie zaśniemy.