Ćwiczymy fizycznie, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji. Ruchy wpływa też korzystnie na umysł. Trudno zaprzeczyć, że powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch” ma w sobie wiele racji. Dawniej zdrowa tężyzna fizyczna u mężczyzny i smukła sylwetka u kobiety, obie te rzeczy były postrzegane jako przejaw dbania o siebie. Oczywiście jest też tak obecnie, ale we współczesnym świecie dbanie o ciało, ćwiczenia na siłowni lub w klubie fitness stały się czymś więcej, pewnego rodzaju ruchem filozoficznym. Może „filozoficzny” to odrobinę zbyt mocne słowo, ale nie można nie zauważyć, że istnieje pewna tendencja łączenia zadbanej sylwetki z synonimem sukcesu. Nie chodzi tutaj tylko o sukces sportowy.

Osoba o wyglądzie zgodnym z obecnie obowiązującym kanonem automatycznie wydaje się być osobą odnoszącą sukcesy na wszystkich polach życia, czy to zawodowego, czy prywatnego. I tak osoba ćwicząca naprawdę zmienia nie tylko swoje ciało, ale i mentalność. Mocniej wierzy w siebie i możliwość osiągnięcia sukcesu w dziedzinie, w której tego sukcesu pragnie. To sprawia, że przeciętny człowiek z chęcią zagląda na profile społecznościowe osób o wspaniałych sylwetkach. Śledzi je, a przez to wyrabia w sobie potrzebę, aby być takim jak osoby, które podziwia. Coraz więcej ludzi nie tylko marzy, ale też chciałoby tę potrzebę zaspokoić.W świecie wysoko rozwiniętym dominującym problemem jest otyłość. Oczywiście nie można lekceważyć takich zaburzeń jak anoreksja, ale statystycznie więcej osób cierpi z powodu powikłań po otyłości niż z powodu powikłań po anoreksji.Najczęstsze choroby i bolączki, jakie łączą się z otyłością to cukrzyca, problemy z bolesnością stawów oraz choroby serca, a właściwie choroby całego układu krążenia.

Organizm obciążony nadmiarem kilogramów zmusza swój układ krwionośny do wytężonej pracy. Serce musi pracować intensywniej niż u osoby z prawidłową wagą. To może powodować poważne problemy z jego funkcjonowaniem. Najpoważniejszą konsekwencją może być zawał serca, a w jego następstwie śmierć. Oczywiście nic straconego. Można temu zapobiec obniżając procent tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała. Skąd jednak wziąć odpowiednią wiedzę.

Jeśli nie chcemy od razu udawać się do lekarza możemy spróbować skorzystać z innych źródeł pomocy. Konsultacje dietetyczne są drogie. Nie każdy ma możliwość wyłożenia odpowiednich pieniędzy. W takim wypadku warto skorzystać z wiedzy dostępnej w internecie.

Portal o odchudzaniu, zawierający wiele wartościowych rad, to w sieci nie jest rzadkość. Łatwo znaleźć tam rady dla początkujących.
Z takiego portalu dowiemy się, jak przygotować się do diety. Jakich produktów unikać, a które na redukcji tkanki tłuszczowej są pożądane. Zazwyczaj możemy też znaleźć tam przepisy na niskokaloryczne dania. Także zapoznać się z zasadami liczenia kalorii, pojęciami takimi jak zero kaloryczny, podaż kaloryczna, czy makro. Znajdziemy na takim portalu ćwiczenia, które pozwolą nam rozruszać organizm i spalić dodatkowe kalorie oraz porady, jak radzić sobie z chwilami słabości podczas diety.