Według najnowszych danych już co czwarty Polak zmaga się z otyłością. Problem z utrzymaniem prawidłowej wagi w naszym kraju widać szczególnie gdy przyjrzymy się statystykom dotyczących nadwagi. Już ponad połowa mężczyzn (aż 68%) się z nią zmaga. U kobiet ta statystyka wygląda nieco lepiej (53%), jednak sytuacja gdzie co druga kobieta w kraju ma nadwagę jest wciąż wynikiem druzgocącym. Badania przeprowadzono także wśród dzieci i tam wynik także jest niepokojący. Aż 44 procent chłopców i 25% dziewczynek ma problemy z wagą. Pod tym względem jesteśmy w czołówce tego niechlubnego rankingu na świecie. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że dzieci gorzej znoszą problemy z otyłością. Zarówno pod względem psychologicznym – częściej zaczynają chorować na depresje, jak i fizycznym bowiem ich organizm nie jest w stanie sobie poradzić z tak ogromną masą tłuszczy w rezultacie nie rozwija się prawidłowo i bardzo źle rzutuje to na przyszłość dziecka.
Czym różni się otyłość od nadwagi?
Otyłość to choroba, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, a często i życia. Występuje gdy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organiźmie przekroczy >15% masy ciała dorosłego mężczyzny lub 25% masy ciała dorosłej kobiety.
Nadwaga to poniekąd dopiero wstęp do otyłości. To stan alarmowy, który mówi nam że musimy zacząć się ruszać dla dobra naszego zdrowia. Do rozpoznania nadwagi używa się wskaźnika BMI (Body Mass Index), który w prosty sposób pozwala nam wyliczyć nasze położenie na lini niedożywienie – otyłość skrajna.
Wskaźnik BMI
BMI to iloraz naszej masy ciała liczonej w kilogramach oraz naszego wzrostu liczonego w metrach. Wzór ten przedstawia się następująco: BMI = kg/m2
W zależności od wyniku sprawdzamy w jakim przedziale się znajdujemy.
BMI < 18,5 kg /m2 oznacza niedowagę
BMI w przedziale 18,5 – 24,9 kg/m2 – prawidłowa masa ciała
BMI w przedziale 25 – 29,9 kg/m2 – nadwaga
BMI > 30 kg/m2 to otyłość
Dietetycy wskazują na ułomność tej metody liczenia swojego wskaźnika, który dzięki tak małej ilości zmiennej nie może być odpowiednio precyzyjny, jednak prostota, która za nim idzie sprawia, że jest łatwy w wykorzystaniu i ogólnodostępny.
Jak się odchudzać?
Przede wszystkim trzeba udać się po fachową pomoc. Dobrze będzie zacząć od pójścia do dietetyka, który zleci nam wykonanie potrzebnych badań i w zależności od rezultatów dopasuje nam odpowiednią dietę. To pozwoli nam zadbać o nasze zdrowie. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do dobrego trenera personalnego, najlepiej z doświadczeniem z walczeniem z otyłością. Plan treningowy przez niego przygotowany musi być wdrażany z sposób rozsądny, tak aby nie zaszkodzić ciału, które nie jest przyzwyczajone do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. W innym przypadku może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.