Każdy z nas chciałby wyglądać jak znany i lubiany pan, pani z okładki kolorowych magazynów. Piękni, wysportowani i o idealnych proporcjach ciała, czy nie byłoby fantastycznie móc się chociaż na chwilę nimi poczuć?

Pomijając fakt, że większość tych zdjęć jest mocno retuszowana to większość z nas może wyglądać równie dobrze. Są oczywiście takie kwestie jak geny, rysy twarzy od których już nie uciekniemy, za to mamy wpływ na całą resztę naszego ciała.

Zdrowie jest kluczem do prawdziwego piękna, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Ciężko jest oddzielić te dwie kategorie od siebie, a wręcz obecnie często lekarze, nowe nurty takie jak medycyna germańska uważają, że nasz stan psychiczny w głównej mierze wpływa na obecne zdrowie. Jest to ciekawe podejście, które nie powinno być ignorowane przez nas, a tym bardziej tych, którzy walczą o swoją urodę.

Kluczowym problemem ludzi w obecnych czasach jest walka z nadwagą. Można by rzecz, że jest to już pełnoprawna choroba dlatego możemy mówić o leczeniu nadwagi. Czy jest to tylko problem z ciałem czy także z psychiczną stroną człowieka? Z całą pewnością obecne czasy nie sprzyjają utrzymywaniu dobrego stanu zdrowia. Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, w pośpiechu i stresie spędzamy całe dni nie mają czasu ani na zastanowienie się co a tym bardziej kiedy zrobić do jedzenia. Dlatego też odżywamy się krótko mówiąc słabo, a często wybieramy ilość a nie jakość tego co wkładamy do ust. Problem z czasem mamy także na inne zajęcia jak sport, aktywny wypoczynek, relaks. To wszystko pomnożone przez czas daje nam problemy, od których zdaje się, że nie mamy szans na ominięcie.
Na szczęście to tylko nasze złudne wyobrażenie, a wręcz próba wytłumaczenia sobie, uzasadnienia naszych porażek. Najłatwiej jest zwalać winę na geny, brak czasu oraz moje ulubione „na coś trzeba umrzeć”. Trudniej jest się przyznać do lenistwa, braku szacunku do swojego ciała oraz cudu jego stworzenia, brak wiary w swoją moc.

I tutaj zaczynamy leczenie nadwagi, które powinniśmy zacząć od psychicznej sfery. Musimy znaleźć źródło naszego problemu, gdyż bez niego żadne diety i ćwiczenia nie odniosą zamierzonego, długotrwałego skutku. Czy jemy niezdrowo, zajadamy się słodyczami, przekąskami, fastfoodami chcąc się pocieszyć, dać sobie nagrodę za ciężki dzień? A może jest to sposób odreagowania porażek? Brak wiedzy na temat zdrowej żywności i nawyków można w łatwy i szybki sposób uzupełnić, problemów psychicznych natomiast pozbywamy się dłuższy czas. Odchudzanie to wbrew pozorom długotrwały proces. Nie wystarczy schudnąć i cieszyć się szczupłą sylwetką. Często dochodzi wtedy do efektów jojo i powracamy do starej wagi lub nawet przekraczamy ją. Wszczepienie sobie dobrych nawyków jest konieczne, ponieważ stare złe nawyki nie znikną, one będą czekać na nasz kryzys, słabsze dni, a gdy nastąpią to będą chciały ściągnąć nas w dół.

W skrajnych przypadkach do walki z nadwagą będzie potrzebna wizyta u psychologa, aby pomógł nam przebrnąć przez najgorszy okres, którym najczęściej jest początek. Większość jednak jest w stanie sobie poradzić sama, wystarczy uwierzyć w siebie, zaprzeć się, wyrobić sobie dobre nawyki i systematycznie dążyć do celu.