Co to jest wskaźnik Queteleta II?

Najzwyczajniej rzecz ujmując BMI to wykładnik umożliwiający, w znacznym przybliżeniu, wyznaczyć czy masa ciała jest dobra w zależności do wzrostu. Słowo to oznacza bezpośrednio indeks masy ciała (z języka angielskiego body mass index).
W jaki sposób wyznaczyć BMI? Działanie to jest niebywale łatwa. Trzeba posiadać jedynie informacje na temat wagi ciała w kilogramach osoby, dla której chcemy dokonać kalkulacji, a także jej wzrostu w metrach. Dalej dzielimy masę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. wygenerowany tym sposobem rozwiązanie to właśnie Body Mass Index czyli BMI.
Analiza rezultatu też nie powinno powodować problemów, chociaż przed jej obliczeniem należy zdawać sobie sprawę z pewnej niedokładności wyniku na podstawie tego indeksu. Przede wszystkim nie jest to wartość skrupulatnie określająca poziom otyłości, albo niedożywienia. BMI zostało stworzone dla normalnego, uśrednionego człowieka i może się okazać, że w ogóle nie pasuje do osób niestandardowych np. uprawiających aktywnie sport. Sportowcy posiadają często większą masę mięśniową niż statystyczni ludzie, przez co ich indeks BMI będzie wysoce niepoprawny. Po prostu otrzymają wynik świadczący o nadwadze, wówczas gdy mogą być oni obecnie w świetnej formie.
Po obliczeniu BMI zaglądamy do wykazu ułatwiającego nam wytyczyć prawidłowość naszej wagi. Indeks powinien znaleźć się w granicy ok 18 – 25.