Dieta odchudzająca nie zawsze bywa skuteczna. Wiele z nas wypróbowywało już bowiem liczne diety-cud, które poza pozbyciem się nadwyżki skumulowanej w organizmie wody, nie powodowały żadnych innych efektów. Wstępna ekspresowa utrata wagi skutkowała w większości przypadków jej powrotem – nierzadko z nawiązką.
Warto zatem pamiętać, że jest wyłącznie jedna dieta dobrze wpływająca na pozbycie się wagi. Jest to wprowadzenie racjonalnego menu pozbawionego nadmiaru tłuszczów oraz węglowodanów. Nie jest ona skomplikowana do wcielenia w życie – dietetyczny lunch lub śniadanie można bowiem przygotować w kilka chwil i bez potrzeby posiadania skomplikowanych, drogich składników. Sporo dietetycznych dań opiera się w tym przypadku o elementy, które na co dzień trzymamy w swoich lodówkach.
Jaka jest tajemnica nieskomplikowanego, dietetycznego lunchu? Przede wszystkim problem tkwi w proporcji wybranych do jego przygotowania produktów. W obiedzie nie mogą wszakże znajdować się węglowodany proste, a tylko produkt białkowy – mięso, ryba lub owoce morza, a także surówka bez dodatku majonezu, świeże lub przygotowane na parze warzywa. Produkt białkowy według zaleceń powinien zajmować 1/3 talerza, podczas gdy 2/3 powinny być wypełnione warzywami. Wszystkie składniki obiadu zaleca się by były o zredukowanej ilości tłuszczu i możliwie jak najmniej przetworzone.
Ta banalna zasada pozwala nam komponować mnóstwo posiłków o wyśmienitym smaku. Dania obiadowe mogą być więc bardzo urozmaicone, dzięki czemu nie będziemy właściwie czuć, że jesteśmy na diecie. Sprawi to, że kilogramy zaczną znikać bardzo szybko, a odchudzanie nie będzie dla nas dłużej katorgą.