Fundamentem do naprawdę świetnego samopoczucia jest nie wyłącznie ograniczenie ilości stresu w naszym życiu oraz regularna aktywność fizyczna, ale ponadto prawidłowe odżywianie się. Tylko odpowiednio opracowywane posiłki, spożywane w regularnych odstępach czasu zagwarantują naszemu organizmowi wszystko, co konieczne by utrzymać nas w dobrym zdrowiu przez długie lata.
Nieraz osoby, które zadecydowały przejść na dietę ze względów zdrowotnych lub estetycznych (pragnienie zrzucenia kilku kilogramów), zbytnio rygorystycznie podchodzą do swoich nawyków żywieniowych. Będąc na diecie nie trzeba ekstremalnie ograniczać ilości spożywanego pokarmu (jest to nawet wysoce niewskazane). W miejsce tego opłaca się dostosować się do ogólnych zaleceń, które naprawią naszą dietę, aczkolwiek nie kosztem bezustannego uczucia głodu.
Kluczem do sukcesu jest w szczególności systematyczne spożywanie posiłków. Przeważnie radzi się, by było to 5 średnich porcji na dobę, co 3-4 godziny. Najważniejszym posiłkiem w trakcie całego dnia jest śniadanie, które powinno być spożyte najpóźniej w ciągu godziny po wstaniu z łóżka. Bezwarunkowo nie należy inicjować dnia od samej kawy na pusty żołądek!
Dietetyczne śniadanie powinno zawierać produkty z różnych grup (węglowodany, białko, tłuszcze, cukry) we właściwej proporcji. W sezonie jesiennym i zimowym opłaci się zatroszczyć się o to, by pierwszy posiłek był ciepły. Bardziej niż na kaloryczność artykułów zwracajmy uwagę na ich indeks glikemiczny – dobierajmy jedynie te o niedużej wartości indeksu, co spowoduje, że długo pozostaniemy najedzeni i nie będziemy skazani na napady wilczego głodu.
Gotuj i pożywiaj się zdrowo

8
lut