Całkiem sporo ludzi na samo brzmienie słowa „dieta” ma negatywne nastawienie. Tymczasem, nie musi to oznaczać okrutnego głodzenia się, czy też beznadziejnych i okropnych pokarmów. Dieta oznacza dobrze dobrane żywienie, które zagwarantuje właściwe ilości kalorii oraz dostarcza wartości odżywcze, dostosowane do każdej osoby w zależności od jej sylwetki i stopnia aktywności fizycznej.
Dietetyczne przepisy kulinarne nie muszą składać się ze składników, których wcale nie chcielibyśmy jeść. Prawidłowa dieta, może być również dietą apetyczną. Dużo osób obawia się konieczności zaprzestania jedzenia mięsa. Popularnym mitem jest, że dietetyczny obiad powinien być pozbawiony produktu mięsnego. Powinno się wyłącznie prawidłowo dobierać jego typ.
Gdy jednak nie potrafimy zrezygnować z mięsa, wcale tego nie musimy robić. Malo kaloryczne przepisy kulinarne mogą posiadać wśród swoich składników głównie drób, a w szczególności mięso indyka. Drób charakteryzuje się dużą zawartością białka, które wesprze budowę naszych mięśni oraz ma w swoim składzie niewielką ilością tłuszczu, dzięki czemu, tkanka tłuszczowa nie będzie się odkładać tam gdzie nie trzeba.
Miejmy na uwadze, że kartofle nie posiadają dużej ilości kalorii. Kaloryczne w dużej mierze bywa to, czym są okraszone. Nie musimy zatem rezygnować z ziemniaków, zmniejszmy w zamian za to ilość tłuszczu, którym je polewamy. Jeżeli mamy tego typu możliwość, smażmy na oliwie z oliwek zamiast na oleju.
Nie korzystajmy z niezdrowych przekąsek typu chipsy. W ich miejsce o wiele korzystniej będzie przegryźć orzechy, pełne pozytywnych tłuszczów roślinnych, które wesprą pracę naszego serca, tak ważną nie tylko podczas odchudzania. Ziarna słonecznika, pestki dyni, także posłużą jako pyszna, małokaloryczna przekąska.