24 sty Brak komentarzy admin Dieta i odchudzanie

Awokado można coraz częściej spotkać w polskich kuchniach. Nie każdy jednak zdaje sprawę, że to warzywo nie tylko jest smaczne, ale też bardzo zdrowe. Skąd pochodzi awokado? Z czym można je łączyć? Jakie właściwości zdrowotne ma warzywo? Dowiesz się, czytając ten tekst.

Awokado i jego historia

Awokado swoją historię rozpoczęło w Ameryce Środkowej jeszcze przed naszą erą. Z biegiem lat stawało się coraz bardziej popularne w obu Amerykach. Ówczesne plemiona wierzyły, że awokado jest znakomitym afrodyzjakiem i poprawia płodność. Do Europy trafił dzięki uczestnikom wypraw zbrojnych około XV wieku. Jednak dopiero w latach 60 XX wieku jego popularność znacznie wzrosła. Wszystko za sprawą tego, że awokado nie ulegało uszkodzeniom w transporcie.

Wraz z upływem czasu zwiększał się popyt i rosło zainteresowanie rośliną. Pod koniec XX wieku w Europie zwiększono import awokado z Ameryki.

Zgodnie z klasyfikacją roślin awokado jest zarówno owocem, jak i warzywem. Charakteryzuje się silnie zieloną skórką oraz jasnożółtym miąższem i sporych rozmiarów pestką. Smak owocu przypomina orzechy.

Potrawy z awokado – zainspiruj się

Awokado doskonale sprawdza się w połączeniu z wieloma produktami. Najlepiej jednak smakuje w towarzystwie innych warzyw i owoców, serów, chudego mięsa, jajek i ryżu. Najbardziej popularne są sałatki z awokado. Są lekkie, odświeżające i zwyczajnie smaczne. Równie doskonałe są pasty. Słodki smak owocu wyśmienicie komponuje się z łososiem wędzonym, ostrą rzodkiewką, czy kwaskowatym arbuzem. Ponadto awokado nadaje się na tosty, dodatek do jajek w koszulce lub jajecznicy. Bardzo popularnym daniem jest guacamole tu dowiesz się więcej na temat tej potrawy https://nawakacje.eu/guacamole/. Owoc można spożywać tylko na surowo, ponieważ źle znosi wysokie temperatury. Wystarczy przekroić go na połowę, przekręcić obie połowy w dwie różne strony i usunąć pestkę.

Awokado – właściwości zdrowotne!

Awokado ma korzystny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim jest doskonałym źródłem wielu witamin. Dzięki włączeniu owocu do jadłospisu do organizmu można dostarczyć witaminę A, C, E, K, H oraz witaminy z grupy B. Obecność trzech pierwszych wspomaga naszą odporność. Witamina K bierze udział w procesach krzepnięcia krwi. Witamina H wspiera układ nerwowy, jest odpowiedzialna za pracę szpiku kostnego, jąder i gruczołów potowych. Co więcej, reguluje przemianę glukozy w wątrobie i jest w niej magazynowana.

Natomiast witaminy z grupy B wspierają pracę układu nerwowego, proces wytwarzania czerwonych krwinek i są niezbędne do wykorzystywania energii ze spożytych posiłków.

Awokado zawiera także szereg składników mineralnych, które mają ogromne znaczenie dla człowieka.

Właściwości zdrowotne warzywa sprawiły, że stało się jednym z najzdrowszych na świecie! Już w dawnych czasach wykorzystywano je w medycynie naturalnej. Szczególnie jeśli chodziło o problemy związane z układem trawiennym.

Awokado zalecane jest osobom z cukrzycą, zbyt wysokim cholesterolem oraz tym, którzy chcą zgubić kilka kilogramów. Mimo że owoc jest dość kaloryczny i ma sporą zawartość tłuszczów, to szybko zmniejsza poczucie głodu. Ponadto zawiera błonnik, który wspomaga odchudzanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu